Başarılı Bir Web Site Kurmak

Hemen hemen herkesin hayalinde olan ‘‘Başarılı bir web site kurmak” ve ardından arkasına yaslanıp her ay reklam gelirleri ile hayal ettiği belki bir evin, arabanın taksitini ödeyerek geleceğini ve yaşantını rahatlatmak adına bir adım hayalidir. Bu hayal genelde 30 yaş üstünde yoğunlaşır. Daha genç kesim ise o kazandığı reklam paraları ile gençlik dönemlerinin en yaygın aktivitelerini gerçekleştirme gayesindedir. Her neyse hayal ürününü bir kenara bırakıp gerçek manada elle tutulur sağlam bir proje nasıl yapılır onu anlatacağım.

Detaylara geçmeden gördüğüm ve bu durumdan gerçekten rahatsızlık duyduğum olayları özetleyecek bir örnek vereceğim. Webmaster forumlarında ticaret ve yardım gayesi ile dolaşırken henüz 17-24 yaş aralarında ki gençlerin sadece bir domain + hosting ücreti vererek büyük bir proje girişiminde bulunduklarına şahit oldum. Bu girişim sadece hosting, domain ile olmuş olsaydı eğer, biz hepimiz büyük projelerin adamı olurduk. Yatırım bütçesi olmayan, sadece bir domain ve hosting ile yapılacak bir iş değildir. Bu başarısız, tecrübesiz girişimler sayesinde farkındayız ki proje var ama uygun alan adları yok, hepsi heba olmuş durumda ve bu durum karşısında şahsen rahatsızlık duyuyorum. Tutmadı mı 20-30 TL gibi bir rakama hemen açık artırma ile satışını gerçekleştirmeye çalışıyorlar. Her neyse, biz başarıya giden adımları sizlere söyleyelim de, gerisini siz düşünüp gereğini yaparsınız.
Aranması çok, rekabeti az, reklam teklifleri yüksek bir sektör arayışı ?
Aranması çok, rekabeti az, reklam teklifleri yüksek bir sektör arayışı ?
Eskiden yukarıda anlattığım girişimler olmadan önce Türkiye lokasyonlu web siteleri iyi kazanç elde ediyordu, şuan aynı söylemi kullanamıyorum. Belirli bloglar, belli başlı moda, sağlık, haber siteleri vardı. Şimdi en kısasından bir örnek vermek istiyorum. Wm aracı forumu, bu forumda online olarak sadece üyeleri ele alırsak şayet yaklaşık 1.000 kişi var. Bu 1.000 kişinin emin olabilirsiniz ki her birinin 3-5 sitesi mevcut. Kazanç desen olmaz tabi, hangisine yöneleceksin ki ? İnsanlar bir web site alırken, o site kendiliğinden para kazandırır mantığı var. Hal bu ki, öyle bir şey yok hani bir ata sözü vardır ” Armut piş, ağzıma düş” yok efendim öyle bir dünya yok, bu sanal dünyasında çalışan, emek veren, sabırlı olan kazanır.

Niche (kategori) hani hepimiz nis nis diyoruz ya, aslında o kategori anlamını taşıyor. Farklı lokasyonlarda, ABD, Almanya, İngiltere, Fransa, Norveç ülkelerine hitap eden kategori bulmak gerekiyor. Kategoriden kastım büyük düşünüp iyi bir bütçe planlaması ile yatırım yapacaksanız eğer bir vücut oluşturabilirsiniz, Fazla bir bütçeniz yoksa ve bilginiz de pek yoksa şayet organlardan başlayın. Direk vücut size ağır gelebilir. El, Kol, Bacak, Parmak, Göz, Kaş, Saç anlıyorsunuz değil mi ? Umuyorum ki kendimi ifade edebiliyorum. Yani bu gün Sahbiinden.com örnek verirsek bünyesinde neler barındırıyor. Opel.com.tr düşünürsek tek kalem barındırıyor. Benim demek istedim ne kadar çok yatırım olacaksa o kadar kategorileri genişletebilirsiniz. Projeleriniz de güncelliğe önem vermeniz daha çok yatırım ister, Güncellik demek ekip demek, bütçe demek, bunları başaracak bir potansiyeliniz yoksa eğer sade kategori seçimi yapın.

Size özel 2 kategori söyleyeceğim, biri Türkiye lokasyonlu diğeri ise Almanya lokasyonlu kategori siteleri.

Türkiye Lokasyonlu kategori; 
Türkiye Lokasyonlu kategori;Finans sektörü, Zorlu, rekabetli, Bol kazançlı bir sektördür. Genel olarak ele alırsanız eğer altından kalkamazsınız ama en kısasından öncelikle bir iki kategori ile başlayabilir, projenin gelişmesi, olumlu yanıt vermesi sonucunda ek kategorilere de yönelebilirsiniz. ”Faiz oranları” Bu kategori yeterli ilk öncelikle, tüm bankaların güncel faiz oranlarını makaleye döküp hatta orta ölçekli güzel bir faiz hesaplama yazılımı kurarak insanlara kolaylık sağlayabilirsiniz. Arama motorlarından öncelikle ziyaretçi çekmek zor olacaktır, bu noktada en büyük destek SOSYAL MEDYA hesaplarından gelecektir. 300-500 TL gibi bir rakam ile sosyal medya sponsorluğu alarak sayfanızı beğendirecek, oradan da web sitenize ziyaretçi çekebilirsiniz. Sitenize giriş yapan bir kişi web sitenizde ki yazılım, faiz oranlarını ele alan makalelerin zengin ve yönlendirici bir yapıya sahip olduğunu görenler sitenizi hafızasına kazıyacaktır. Belki ilk yıl kazancınız olmaz, aklınıza bir süre şüphe düşebilir ama hiç vazgeçmeyin. Ansızın web sitenizin oturduğunu, size bir maaş getirdiğini düşünsenize ? Bu sizi mutlu etmeye yeter. Bu konu hakkında yakın bir zamanda SEO nasıl yapılmalıdır başlıklı bir makalede yer vereceğiz sizde o zaman kolay yöntemlerle başarılı bir projeye imza atacaksınız.

Almanya Lokasyonlu kategori;

Almanya lokasyonlu KategoriGeniş araştırmalarım sonucunda rekabeti düşük, geliri yüksek, aranması yüksek bir sektör. Almanya da araç sigortaları hakkında bilgiler sunan blog kurun. Blog içerisinde Almanya’da araç sigorta şirketlerini ele alan ve faiz oranlarını, en uygun sigorta şirketlerini tanıtan içerik oluşturun. İyi bir Almanca tema, domain (muhakkak .de uzantılı olması lazım), Almanya lokasyonlu bir de hosting yeterli olur. Almanca bilmenize gerek yok, forumlarda bu işi yapan yada Almanya da yaşayan bir arkadaş bulup danışın. Hatta webmaster forumlarında makale-editörlük işi yapan kişiler de var. Onlara belli bir ücret karşılığında profesyonel bir dille yazdırabilirsiniz. Artık web siteniz hazır ama bundan sonraki aşama önemli, her ülkenin seo kavramı aslında farklıdır. değişmeyen tek bir seçenek var oda sosyal medya, Sosyal medya ile büyük paralar kazanan insanlar tanıyorum. Bu yöntem de bir hayli çok kolay, bu saydığım gelirler de AdSense odaklı gelir kaynağıdır. AdSense eskiden orantılı sosyal medya ve organik ziyaretçi ayrımı yapardı. Şimdilerde ise böyle bir seçenek ortadan kalktı, insanların sosyal medya kullanmaları arttıkça arama motorları da kısmen devre dışı kalıyor. Facebok, Twitter derken şimdiki popüler sosyal ağ da İnstagram oldu.

Size önerilerimin tamamı ayırdığınız bütçe, sabrınız, profesyonel duruşunuz başarı gösterir. Yazılım olsun, sosyal medya olsun, SEO kavramı olsun bunların tamamı imkan gerektiren işlerdir. İmkânın olmadığı noktada ise akıl devreye girer. O konuyu da farklı bir makale de yer vererek sizlere ışık olmaya çalışacağım. Şimdilik bu kadar yeter, ümit ediyorum ki kendimi ifade etmiş, bir şeyleri anlamanıza vesile olmuşumdur. Sagılarımla İmza