Paravan Bloglar Ne İşe Yarar, SEO’da Kullanımı

SEO bir bütündür, bu bütünlüğün alt ayaklarından bir tanesi de paravan bloglar kurup desteklemektir. Çok kez duymuş olup henüz ne işe yaradığını tam anlamı ile bilmeyen, biliyorum sanıp da yanlış yapanlar da var. Ben bu noktada size doğru seçeneği belirtmek için kendimi ifade edeceğim.

Paravan bloglar ne işe yarar ?
Paravan Bloglar Ne İşe Yarar, SEO'da KullanımıSEO başlangıcında seo ayaklarının bir tanesi olan Tanıtım Yazısı çalışmasından esinlenerek yola çıkabiliriz. Aldığınız tanıtım yazıları sadece size hizmet vermiyor, sizden sonrası ve öncesi de vardır. Ayrıca kaliteli bir blogtan tanıtım almak da mesele, günümüzde görüyorum ki 5 TL – 10 TL gibi rakama tanıtım yazısı satanlar da var bu fiyatlar makul geldiği için siz ve sizin gibi düşünen bir çok kişi kategori fark etmek sizin alıp SEO yapıyorum diyor. Tanıtım yazısı aldığınız blogların geleceğini nereden bilebilirsiniz ki ? Bu gün size legal olan sitenize tanıtım için yer veren, yarın daha iyi fiyat veren illegal içerik barındıran bir siteye de tanıtım yer verir. Yani kontrol tamamen sizin dışınızda.

Benim söylemek istediğim paravan bloglar da tamamen kontrol sizin elinizde ve sadece 1 projeniz için değil, aynı sektörde onlarca site kurup bu paravanlar ile destekleyebilirsiniz. Daha ifade edebilmek adına bir de örnek verelim.

Finans Sektörü; Finans sektöründe zorluklar ne kadar olsa da forumlarda satış ilanlarında ne kadar yüksek meblağlar istendiğine şahit olmuşsunuzdur. En kısasından geçen gün aylık 1700-2000 TL AdSense gelirli bir siteyi 35.000 TL gibi güzel rakam karşılığında satış yaptığını gördüm. O kişi genelde finans sektörü ile ilgileniyor ve sabit 10 adet paravan bloğu var. Bu blogların amacı sadece destekleme olarak görmeyip, onlara da iyi bir emek veriyor. Ama tabi en büyük hedef ana site, bu yüzden istediği gibi olumlu sonuçlar elde etmesi mümkündür.

Finans SitesiDetay; Finans.com adında bir alanadınız var diyelim, 10 adet de afinans, bfinans, cfinans gibi paravanlar alarak kurulum yaptınız. Kurulum esnasında dikkat etmeniz gereken bir nokta var. Her bir blog farklı ip de olması gerekiyor. Tek ip fayda göstermez, bunun için seo hosting paketleri var 10 ip, 10 hesap tarzında bu pakete sahip olarak işinizi kolaylaştırabilirsiniz:

Makale; Paravanlara makale satın alırken yada kendiniz yazarken sakın baştan sağma maksat sitede içerik olsun düşüncesi taşımayın. Tıpkı ana siteniz gibi özen gösterin, lisanslı temalar kurun, zengin ve donanımlı bir blog olsun. 10 tanesine de hemen hemen 50’şer içerik girdiğiniz de yeterli olur. Önce Paravanlardan başlayın ki alt yapısı sağlam olsun. Tıpkı bir bina diker gibi düşünün, temel (paravan) olarak görün. Paravan blog olarak söylüyorum ama google’ın işi belli olmadığından belki bu paravanlar içerisinde de olumlu sonuç veren bloglar olur o zaman ona da yoğunlaşırsınız. Paravanlar tamam, İçerikler tamam ve şimdi ana siteye gelelim. Öncelikle ana sitenizi kurduktan sonra 5 içerik yazdırın ve ana sayfaya backlink çıkın, ana sayfa güçlü olduğu sürece girdiğiniz her bir başlık sıralamalarda üst sırada çıkıp kendini sonradan sağmaz. Ardından belirli bir başlık seçer o içeriği tanıtım amaçlı bloglarınız da yayınlarsınız. Böylelikle ana siteniz günden güne gelişecek, ziyaretçisi çoğalacak ve sizde kazanç elde etmeye başlayacaksınız. Tabi bu süre içerisinde gayretleriniz sürecek, kesinlikle vazgeçmeyecek sabırlı olacaksınız.
SEO
Diyelim siteniz başarılı oldu ve paraya ihtiyacınız var. O siteyi yüksek bir meblağ karşılığında satabilirsiniz. Yaptığınız işlemler size bir tecrübe olmuş olacak ve yeni bir proje için alt yapınız daha sağlam ve güçlü olarak elinizin altında oluyor. Bunu ticarete de dökebilirsiniz ama 6 ayda, 1 yılda bir site satabilirsiniz. Oda 30-40 bin TL gibi bir rakama tekabül eder.

Kendimi ifade ettiğimi düşünüyorum, umarım gelecek projelerinizde başarılı olur, bu bilgilerime dayalı çalışmalarınızda beni de unutmaz dua edersiniz. Benim bu Serkan ERGÜN bloğu kurmamın sebebi de sizlere yardım edip, boş vakitlerimde sevdiğim klavyeme dokunmak olur. Saygılarımlaİmza