Web Site Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Biz millet olarak çok bilmiş ve sorma gereği duymayan bir toplum olduk. Aslında bunun daha farklı bir bakış açısı var, gelirli ve  olanakları güzel olan bir web site ilanı gördüğümüzde hemen atlıyoruz. Araştırmadan, sunulan gelir, ziyaretçi kayıtlarını gösteren resimlere kanıp elimizde olmasa bile borç edip hemen o siteyi alıyoruz. Amaç ne ? para kazanmak, sana her ay bir maaş getirecek zaten değil mi ? İşte dışarıdan bakıldığı gibi değil bu işler.

Site alırken kategori önemli, güncel girilmesi gereken konuları yetiştirebilecek misin ? O kategori hakkında bilgiye sahip misin ? Sağlam ve ileriye dönük bir web site alırken en önemli noktalardan bir tanesi güncellik istemeyen ve belli başlı içeriklerin seni uzun yıllar besleyecek bir kategori olması gerekiyor. Şahsen görüyorum ben adam tek başına gidip haber sitesi almaya kalkıyor. Neden ? News kaydı var, geliri aylık 200 TL yada her neyse artık. Haber sitelerine tek kişinin girişini ben şahsen bu olaya ” Savaşa tek başına elinde bir tek kılıç ile girip, karşında ki tam donanımlı bir orduya kafa tutmak” gibi geliyor. Ekibini kurarsın ama o ekip sana gelirlerden daha çok yük olur, Gelirler giderleri karşılamaz ve belli bir zamandan sonra iyice kaybolur gidersin.

Kategoriyi burada belirlemek doğru olmaz, herkesin ilgi alanı var bu yüzden en doğru kategori sıkılmadan yazabileceğiniz, içerik girerek de keyif alacağınız bir alan olsun. Keyfi yapın bu işi ki kazandığınız paraları da zevkle yiyesiniz. Ben, siz site alırken dikkat etmeniz gereken unsurları aşağıda sıralayacağım.

 

alanadi1. Alanadı: Domain ismi, uzantısı, otoriteri incelediğiniz de akılda kalıcı ve kategorisine değer bir sözcük içersin. Alanadı önce hoşunuza gidecek, mümkünse .com ve .net uzantı taraftarı olun, çok uzun olmaması jenerik zor olsa da keyword de olabilir.

 

özgünlük2. Özgünlük: Web site alırken sadece insanlarda gördüğüm tek şey ana sayfası, teması, alanadı hoşluğu, ziyaretçisi ve gelirleri, Hal bu ki önemli olan ve ileriye dönük baktığınız da alacağınız sitenin içerik kalitesi çok önemli, son yazılan yazılara değil, geçmiş dönem ve ilk yazılan içeriklere bakmanız doğru olur. Sitede ne kadar tanıtım amacı ile farklı sitelere yer verilmiş, içeriklerin kelime adeti ne kadar, yazım dil ve kuralları ne derecede bunların kontrolünü sağlamalısınız. Girilen Başlık, anahtar kelime yoğunluğu ve etiket kullanımını da denetlemeniz gerekiyor.

Ziyaretçi3. Ziyaretçi; Bir web sitenin ziyaretçi potansiyelini tahmin etmek az da olsa mümkün, farklı sayaçlar de mevcut ama en iyisi google analiytcs ve yandex metrica ‘dır. Bu sayaçlar dışındaki yazılımlar doğruyu yansıtmıyor. Tabi yine web site alırken ansızın ”Tamamdır hayırlı olsun” ibaresini kullanmayın, analytics verilerini 3-7 gün takip edin ayrıca en çok ziyaretçi alan konular, hangileri v.s bunları da gözetim altında tutun. Günümüzde gelişen teknolojinin getirdiği imkanlar sayesinde siteye yapay ziyaretçi bile yolluyorlar. Tıpkı organik ziyaretçi gibiymiş görünümü vererek. Ziyaretçi oranlarına baktığınız da minimum %70 oranında organik verileri olan siteye özen gösterin, dahası da sosyal medya olabilir.

Gelirler3. Gelirler; Gelir kaynağı legal ve en iyi reklam şirketi olan AdSense olmasına dikkat etmelisiniz, Legal olarak işlem gören tüm siteler her zaman satılır ve alınır. İllegal olarak oluşturulan sitelerden de uzak durmanızı tavsiye ederim, bu gün film siteleri dahi ihlale girerken reklam şirketleri bile bulmak zor duruma geldi. Her neyse alacağınız web siteyi yine gözetim altında tutmak için en az 1 hafta verilerine bakmanızı şiddetle öneririm. TBM, Sayfa BG v.s bunları da her gün olarak kayıt edip 1 hafta sonrasında ziyaretçi ve gelirleri karşılaştırın. Çıkan orantılarda sorun yoksa ve istediğiniz bütçede ise o siteye sahip olmakta fayda var.

Site değerleri4. ve Son Seçenek;( Web Sitenin Değeri Nedir ) Bu satıcıya göre değişen bir seçenek olsa da, her satıcı ürününü değerli olarak görse de sonuç olarak piyasa değerinde satılması doğru olur. Bir site alırken ve satarken de kendinizi karşı taraf yerine koymalısınız. Web siteyi satarken vicdanınız ile hareket etmelisiniz, şeffaf bir ticaret olması için elinizdeki doğru verileri yazmalısınız. Sizden özel bir isteğim de olacak, bu makalemi okuyorsanız eğer bir siteyi satarken de alırken de karşınızdaki insana merhametli davranın. Karşınızdaki kişi siteyi aldığında kalkındıracak bir güce sahip mi ? Amacı gelirleri olup evini geçindirecek biri mi ? Eğer bu işin altından kalkacak biri değilse amacınız elinizden çıkartmak olmasın ve satmayın o kişiye, aldığınız para ile belki çocuğunuza, eşinize, anne ve babanıza harcayacaksınız. Helal ile haramı ticaret de olsa ayırın. 

Güven konusuna gelince de bu tamamen duygusal olarak ticaret yapacak kişiler arasında geçer, aslında duygusal olarak yaklaşılmaması gerek. 10 TL bile olsa sitenin değeri, karşılıklı satış sözleşmesi doldurup imzalanması gerekiyor. Herhangi bir dolandırıcılık olayında hak sahipleri mağdur olmasın diye bu muhakkak yapılması gereken bir işlemdir.

Söyleyeceklerim bu kadar, aklınızda soru varsa eğer yorum kısmından bana yazabilirsiniz. Bloğumu seviyor, her gün elimden geldiğince sizlere bilgiler aktarma gayretine özen gösteriyorum.