Eğitim

İstanbul’daki Özel Yurtlar ve Fiyatları

Türkiye’nin eğitim üssü olan İstanbul’da 13’ü devlet; 45’i vakıf (özel) olmak üzere 58 üniversite bulunuyor. Bu üniversitelerde 1 milyona yakın üniversiteli öğrenim görmekte. Üstelik yeni açılan üniversite ve bölümlerle birlikte öğrenci sayısı her geçen yıl artmakta.

  • 2009 yılında İstanbul’daki üniversite öğrenci sayısı 294.416
  • 2018 yılında İstanbul’daki üniversite öğrenci sayısı 943.300

Öğrenci sayısının giderek artması, KYK yurt kontenjanlarının yetersiz ve ev kiralarının da yüksek olması İstanbul’da özel yurt sektörünü de geliştirmiştir. Mega kentte 500’e yakın özel yurt ve apart mevcut.

2019 yılı itibariyle İstanbul özel yurt fiyatları yurdun konumu, odalarda kalan öğrenci sayısı, yemekli/yemeksiz oluşu ve öğrencilere sunduğu çeşitli imkanlara göre aylık 750-4.000₺ arası değişiklik göstermektedir. ÇYDD, TÜGVA, TÜRGEV, Ensar gibi çeşitli vakıflara ait yurtların fiyatları söz konusu fiyat aralığından biraz daha aşağıda yer almaktadır.

Hızla artan öğrenci nüfusu inşaat sektöründeki yatırımcıların da iştahını kabartmış; şehirde 5 yıldızlı otel konforunda, öğrencilere harika imkanlar tanıyan onlarca yeni yurt açılmıştır. İstanbul’da öğrenci yurtları genellikle devlet ve özel üniversitelerin konuşlandığı Fatih, Kadıköy, Beşiktaş, Avcılar, Üsküdar, Beyoğlu, Şişli, Büyükçekmece ve Tuzla ilçelerindedir.

İstanbul’daki Özel Yurtlar

İstanbul’da yurt seçimi yaparken dikkat etmeniz gereken hususlar şunlardır;

  • Üniversitenize yürüme mesafesinde veya tek vasıta ile gidilebilecek konumda yer alan özel yurtları tercih etmeniz durumunda ulaşım ücreti ve yolda geçireceğiniz zamandan tasarruf edebilirsiniz. Üstelik üniversitenize yakın konumdaki yurtta kalmanız durumunda kampüsünüzdeki çeşitli imkanlardan da dilediğiniz zaman faydalanabilirsiniz.
  • Yemekli yurt seçimi yapmanızı öneriyoruz. İstanbul’da kahvaltı ve akşam yemeği için bir öğrenci aylık en az 600₺ ödeme yapmakta. Yurt ücreti, varsa ulaşım ücreti ve diğer giderlerinizi de hesaba kattığınızda masrafınız aile bütçesini sarsabilir.
  • Göze hitap eden odalara sahip yurtları tercih edin. Uzun süre aynı ortamda kalacağınız için rahat edemeyeceğinizi düşündüğünüz bir yurt tercihi başarınızı da olumsuz etkileyecektir.
  • Güvenlik ciddi konu. Yurdun güvenlik personeli, güvenlik kamerası, yangın merdiveni, duman sensörü olup olmadığını detaylıca araştırın.

Kriterlerinize uygun özel yurtları sokak sokak aramanıza gerek yok. yurt.unibilgi.net sitesinden dilediğiniz İstanbul ilçesindeki üniversitenize en yakın yurtları liste halinde görebilirsiniz.

🔥 İstanbul Üniversitesini kazanan bir öğrenci İstanbul Üniversitesine yakın kız yurtları bağlantısını ziyaret ederek;
1- Kampüse yürüme mesafesindeki özel yurtları liste halinde görebilir,
2- Google Street ile yurdun bulunduğu sokakta sanal gezintiye çıkarak çevre hakkında detaylı bilgi edinebilir,
3- Yurdun ortak alanları ile odaların fotoğraflarını inceleyebilir,
4- Açıklama kısmından yurdun üniversiteye uzaklığı, odalarda hangi eşyaların olduğu, yemekli olup olmadığı, güvenlik ve bina özellikleri hakkındaki yazı metnini okuyabilir,
5- İletişim alanındaki adres, telefon ve web site bağlantılarına ulaşabilirsiniz.

Serkan ERGÜN

Fukarâ beyinlerin ukalâ fikirlerine itibar etmem.. !

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.