BilgiGenel

E-Devlette Görünen İcra Dosyası Nasıl Kapatılır ?

E-Devlet üzerinden Adalet Bakanlığı bölümünden, İcra Dosyası Sorgulama ekranında çıkan dosyalarınızın ücretini avukata yatırdınız ama halen o dosyalar açık görünüyorsa bu dosyaların icra dairesinden düşümü gerçekleştirilmesi gerekir. Biz bu yazımızda bunun nasıl kapatacağımızı anlatacağız.

İcralık olduğunuz konunun dosyası avukatlık bürolarına verilir. Onlar sizinle iletişime geçip uzlaşıp dosyaya konu olan ücreti ve genelde dosya masraf ve harçlarını tahsil ederler. Bazen gözden kaçabilen durumlar yüzünden dosyanız e-devlet üzerinden açık kalır.

E-Devlet üzerinden Adalet Bakanlığı bölümünden İcra Dosya Sorgulama ekranından çıkan dosyalarınızı bulun. Dosyaya tıklayıp tarafları bulun daha sonra o taraf avukatını google’da sorgulayın. Çıkan avukatlık bürosunun iletişim numarasını bulduğunuzda arayarak dosya numaranızı da vererek sorgulama yapın. Eğer bir borcunuzun olmadığını söylerlerse dosyanın e-devlette göründüğünü ve İcra dairesinden düşümünü isteyin. Onlar ilgili icra dairesine talep göndererek saha ekipleriyle dosyanın haricen tahsil harcını yatırıp dosyanın e-devlet düşümünü gerçekleştiriyorlar.

Bunu Kendiniz Yapabilir Misiniz ?

İlgili Avukatlık bürosunun talep göndermesi gerekiyor. ”Haricen Tahsil Bildirimi” Bu bildirimi avukatlık bürosu yapması gerekiyor, eğer daha önce yapmışsa dosya harcını yatırarak siz de kapatabilirsiniz ama dediğim gibi genelde dosya masrafları içerisinde dosya harçları da alınıyor. Siz gene de bunu avukatlık bürosu ile görüşerek netliğe kavuşturabilirsiniz.

Aklınızda soru işareti kalmaması adına soracağınız soruları yorum kısmından iletin, en kısa sürede yanıt verilecektir.

Serkan ERGÜN

Fukarâ beyinlerin ukalâ fikirlerine itibar etmem.. !

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.