Genel

iPhone Pil Ömrü Uzatma Önerileri

Merhaba değerli bloğumun takipçileri ve iPhone kullanıcıları, biliyorum ki bir çok kişi bu dertten muzdaripler. Bir çok iPhone kullanıcıları pil, yani şarj sorununu yaşıyorlardır. Çabuk bitip tükenen piller kullanıcıların en çok yakındıkları derttir.

Bu konuda sizlere edindiğim bilgi ve tecrübelerimi paylaşıp yardımcı olmaya çalışacağım.

Apple teknik mühendislerinden edindiğim bilgiler bu konuda çok fayda gösterdi bana, sizlere de bilgiler aktarıp bu imkandan yararlanmanızı sağlayacağım.

Öncelikle pil ömrünüzü uzatmak için yapılan yanlışları sıralayalım.

  • Cihazınız şarjda iken cihazla uğraşma
  • Cihazınızı %100 dolum seviyesine ulaşmadan çıkarıp takmak
  • Cihazın pil seviyesi %10’un altına inmeden şarja takmak
  • Cihazın ekran ışığını maksimum seviyede tutmak
  • Gereksiz uygulamalar edinip arka planda onları çalıştırma

Yukarıda listelediğim durumları hemen hemen hepimiz yapmış ve yapmaya da devam ediyoruz. Ama bu yanlışlar cihazımızın pil ömrünü kısaltıyor. Listelediğim bu yanlışlardan mümkün olduğunca kaçınmanızı tavsiye ederim.

Pilin ömrünü ve günlük kullanım süresini uzatmak için bu tavsiyelerime kulak asın.

  • Konum Servislerini Kapatma !

Hepimiz sosyal medya uygulamalarını, sahibinden ve letgo gibi gene alışveriş uygulamalarını kullanıyoruz. Bununla birlikte yine bir çok uygulama kullanıyoruz.

Peki bu uygulamaların mantığı nedir ? Mesela Letgo ? Sizler uygulamanın ana sayfasında gezinirken uygulama konumunuzu sürekli meşgul ederek size yakın ürünler sunmak için konum tespiti yapar. Normal de 1 şarj götüreceğine bu konum servisleri yüzünden 2 katını götürmektedir. Bu kesin ve nettir eğer bunun yanlış olduğunu düşünenler varsa denemesini yapıp farkı görebilirler.

  • Konu tema kullanma (Dark Mod)

Buna alışmalısınız hem gözlerinizi yormaz hemde cihazınızın pil ömrünü uzatır. Şuan tüm iPhone cihazlarında bu mod var. Bu mod sayesinde ekran parlaklığı ve ışık verimini düşürerek pil ömrünüzü de uzatmış oluyorsunuz.

  • Pil Kalibrasyonu Yapmak !

Pil kalibrasyonunu gerektiren durumlar vardır. Örneğin eğer cihazınız %6-7 pil göstergesi gösteriyor ve aniden %1’e düşüp kendiliğinden kapanıyorsa pil kalibrasyonu gerektirir. Bu pil Kalibrasyonu pil düzenini sağlar, nasıl yapmanız gerektiğini de anlatacağım.

Cihazınızın pili bitene kadar kullanın, cihaz kapandıktan sonra açın ve yine kapanmasını bekleyin bu işlemi bir kaç kez yapabilirsiniz çünkü tamamen bitmesi gerekiyor. Cihaz daha açılmadığını gördüğünüz de şarja takarak %100 dolmasını bekleyin ve cihazınızı açın. Cihaz pilini böylelikle kalibrasyonunu tamamlamış olacaksınız.

Yukarı bahsetmiş olduğum 3 öneri ve yapılan yanlışları bilmeniz yeterlidir.
Normal şartlarda %100 pil sağlığı ve %100 pil dolumu olan bir cihazın bahsetmiş olduğum yanlışlardan kaçınarak önerilerimi de dikkate alırsanız günlük kullanımınız 18-20 saat aralığında gider.

Bu önerilerimi bizzat denemiş, tecrübe edinmiş olup sizlerle paylaşma gereği duydum. Sağlıcakla kalın.

Etiketler

Serkan ERGÜN

Fukarâ beyinlerin ukalâ fikirlerine itibar etmem.. !

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.