Genel

Ölen Kişinin Kredi Borcu Silinir Mi ?

Ölen ( Vefat eden kişi ) üzerinde kredi varsa silinir mi ? Ölen Kişinin Kredi Borcu Silinir Mi ? sorusuna yanıt arayanlar için derlediğimiz bu makalemize göz atmanız yeterlidir. Özetlemek gerekirse; Ölen kişi kredi çekerken hayat sigortası yaptırmış ise bu borç hayat sigortası yapılan şirket, kurum tarafından sözleşmede geçen şartlar dahilinde  kredinin tamamı ödenir. Ama hayat sigortası yapılmamış ise kefil olan, ölen kişinin mirasçıları bu krediyi ödemek zorundadır.

Kişi sağ iken kredi çektiğinde bankalar riski minimum seviyeye indirmek için Hayat sigortası zorunluluğunu getirerek vermiş olduğu krediyi teminat altına almak istiyor. Kanunen hayat sigortası zorunluluğu yoktur ama bankalar vermiş oldukları krediyi garanti altına almak için bu yol bankalar için elzemdir.

Krediyi çeken kişiye uygulanan Hayat Sigortası kredinin tamamını taahhüt eder ve şartnamelerinde ise Sigortalının ağır hastalık durumu varsa şayet bildirme zorunluluğu getirir. Ölüm sonrası raporunda bu hastalık sigorta şirketinin şartlarında yer alıyorsa sorunsuz bir şekilde kredinin tamamını Hayat Sigortası şirketi tarafından ödenir.

### Ölen Kişinin Kredi Borcu Silinir Mi ?
Cevap: Ölen kişinin hayat sigortası varsa eğer bu kredi borcu sigorta şirketi tarafından ödenir.

### Ölen Kişinin Hayat Sigortası Yok Kredi Borcu Silinir Mi ?
Cevap:
Ölen kişinin hayat sigortası olmadığı için kredi verilirken kefil varsa eğer kefil tarafından yada mirasçıları tarafından ödenir. Kredinin silinmesi söz konusu değildir.

Bunlar dışında özel bir durumunuz varsa eğer yorum kısmından bizlere iletebilir sorunuzun cevabını en kısa sürede alabilirsiniz.

Etiketler

Serkan ERGÜN

Fukarâ beyinlerin ukalâ fikirlerine itibar etmem.. !

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.