GenelSGK

SGK Rapor Parası Ne Zaman Yatar ?

Sosyal güvenliği olan vatandaşlar sağlık problemleri yüzünden istirahat aldıklarında SGK tarafından ödenecek İş göremezlik rapor parasını ne zaman ve işleyiş süreci nasıl geçtiğini merak edenlere hazırlayacağım makalede bilgiler sunacağım.

Çalışan istirahat alan kişi ameliyat, istirahat sonrası aldığı iş göremez raporu ile SGK’dan iş göremez ödeneği alır. Yatan hasta ve Ayakta hasta olarak sınıflandırılan ve 5510 sayılı kanuna, Sosyal sigortalar ve Genel sağlık kanununa göre iş görememezlik ödeneği alabilmesi için aranan şartlar şunlardır.

1- Çalışmış olduğu iş yerinde (Kendisi ve SGK’lı)  iş kazası, işten ötürü aldığı rahatsızlık sebebi ile verilen iş göremezlik istirahat sonrası rapor ücreti alır.

2- Aldığı rapor parasını hak edebilmesi için 90 gün boyunca SGK pirimi ödenmiş olması lazım ( En az 3 ay sigortalı olarak çalışması gerekir.)

3- Bu 3. seçenek kadınları ilgilendiren bir durum, Gebelik durumu yaşayan bir çalışan kadında en az 8 ay SGK’lı olarak çalışma şartı aranmaktadır. Bu süreci doldurduğunu var saydığımız bir gebe kadın, doğum öncesi duruma göre doktorun verdiği istirahat ve doğum sonrası istirahat’a göre değişir.

Rapor Parası Nasıl Alınır ?
Rapor parasını alabilmeniz için, istirahat raporu aldığınız hastahaneden hekiminiz ve hastahanenin baş hekim onayı gerekmekte, bu onay sonrası aldığınız raporu iş yerinize vererek iş yerinin muhasebecisi işleme alarak eğer uzun vadeli bir rapor ise ay olarak böler ve her ay onaylar. Diyelim ocak ayı içerisinde 15 günlük raporunuz var, şubat ayında ise 30 günlük bir raporunuz var bu raporlar tek seferde yatmaz ve her ay başı muhasebeciniz onaylar. Rapor öncesi ve rapor sonrası onayı denilir buna, ondan sonra da sizin yapacağınız bir şey kalmaz ve istirahatınıza bakarsınız.

Rapor Parası Ne Zaman yatar ?
Rapor parası rapor bitiş süresinden sonra işleme alınır, muhasebeye gönderilir, oradan da onaylanarak Türkiye Ziraat Bankası aracılığı ile eğer hesabınız mevcut ise hesabınıza, değilse TC kimlik numaranıza yatırılarak her ayın 8-14 arasında ödemeniz yatırılır. Hesabınız mevcut ise bu süre aralığı yoktur, onaylandığı taktirde otomatik olarak hesabınıza aktarılır.

Ek olarak; Rapor ücretinin yattığını görebilmeniz için 2 seçeneğiniz mevcut, bu seçenekler aracılığı ile yine ödemeleri kontrol edebilirsiniz.

1. E-devlet üzerinden iş göremezlik rapor sorgulama yaparak öğrenmeniz mevcut.
2. Olarak alo 170’i arayarak yine size hizmet veren müşteri temsilcisi ile görüşebilirsiniz.

Etiketler

Serkan ERGÜN

Fukarâ beyinlerin ukalâ fikirlerine itibar etmem.. !

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.