Genel

E-Devletten Soy Ağacı Öğrenme

Geçtiğimiz günlerde e-devlet üzerinden bir uygulama yürürlüğe girdi ve bu uygulama nüfus müdürlüğünün vatandaşlara soy ağacı belgesi verdiğini haberini alan vatandaşlar e-devlet üzerinden uygulamaya ulaşmak istediler. Bu yoğunluğun neticesinde sistem çok ağır işliyor, hatta girişlerde sorun yaşayan milyonlarca vatandaşta oldu.

Soy ağacı belgesini e-devlet üzerinden hizmete açan Nüfus müdürlüğü 1 gecede 200.000 aşkın kullanıcının soy ağacı belgesi talebinde bulunduğu bu nedenle e devlete girişlerde sorunlar olduğu ve  hizmete kısa süre erişim olmayacağını duyurmuştu. Bu gün itibari ile yeniden açılarak haber sitelerinin de yayınladığı bu bildiriyi gören vatandaşlar yine akın ederek sistemi ağır işlemesine neden oldu. Sisteme girenler ise, taleplerin yoğun oluşundan istedikleri alt üst soy ağacı belgesi talebinde bulunduklarında sıraya alınarak bilgilendirme sms veyahut mail aracılığı iletilip belgenin hazır olduğunun haberini veriyorlar.

Peki Soy ağacağını nasıl öğreneceğiz ?

Soy ağacını şahsen de talepte bulunarak indirdim, 5 nesil geriye giden ve 1869’lu yıllara dayalı olan bir soy görüntüleniyor. Baba ve Anne tarafından 5 nesil görebildim. Herkesin kaydı farklılık gösterebilir elbet. Sisteme giriş için aşağıdaki adımları takip edin.

https://www.turkiye.gov.tr/nvi-alt-ust-soy-bilgisi-sorgulama bağlantısına tıklayarak talepte bulunabilirsiniz. Bu bağlantıya tıkladıktan sonra güvenlik aşamasından geçerek yani e devlet şifresi ile bağlanabilirsiniz. Profiliniz onaylı olduğu sürece size yaklaşık olarak 2 saat sonra talep sonucu geliyor. Yoğunluğa göre bu zaman değişebilir.

??? E devlet şifresini bilmeyenler ise şu bağlantıdan ulaşabilirler
https://giris.turkiye.gov.tr/Giris/SifremiUnuttum

Soru ve görüşlerinizi yorum alanından ulaştırabilirsiniz.

Etiketler

Serkan ERGÜN

Fukarâ beyinlerin ukalâ fikirlerine itibar etmem.. !

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.