Güncel

Engelli Bakım Parası Yatan İller (2019 Güncel Listesi)

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının başlatmış olduğu proje kapsamında Yaşlı, Hasta ve Engelli vatandaşlarımızın başkasının yardımı olmadan günlük yaşantısını sürdüremeyen, yeme, içme, tuvalet ve temizlik bakımlarını karşılayamayan hastalarımıza bakan bireylere maaş bağlanması için çalışma başlatmış olup bu kapsamda Engelli Bakım Parası olarak da aylık 2019 yılı için 1,310 TL destek vermiştir. Engelli bakım parası almak için de bazı şartların yerine getirilmesi gerek peki bu şartlar nelerdir ?

Evde bakım hizmeti veren bireylerin aldıkları maaşların hangi zaman diliminde yattığı ve il sıralamasıyla ödeneklerin hesaba geçtiği aylık güncel listeyi sizlerle paylaşıyoruz.

Engelli Bakım Parası Almak İçin Hangi Şartlar Gerekli ?

Bir başkasının desteği olmadan yaşantını idame ettiremeyen Hasta, Yaşlı ve Engelli vatandaşlarımızın Yeme, İçme, Temizlik ve benzer ihtiyaçlarını kendisinin yapamadığı halleri Özürlü Sağlık Kurulundan alacakları raporun %50 üzeri ve ”Ağır özürlü” seçeneğinin de ”evet” olmasıyla bu hak bakıcıya tanınmıştır. Yalnız bu haller dışında hanenin kişi başı geliri de düşük olması gerekiyor.

Engelli Bakım Parası Başvurusu Nereden Yapılmaktadır ?

Engelli bakım yardımı almaya hak kazanmış engelli vatandaşlarımıza bakacak olan akrabası yada vasisi hasta raporları ile Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüklerine giderek başvurusunu gerçekleştirebilir.

Evde Bakım – Engelli Bakım Parası Ayın Kaçında Yatar ?

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından her ay il sıralamasıyla evde bakım – Engelli bakım parasını yatırmaktadır. Ayın kaçında yatırılır sorusuna da Doğum yılının son rakamına göre yatırılan günler şöyledir;

 • 0 ve 5 olanlar ayın 5. gününde
 • 1 ve 6 olanlar ayın 6. gününde
 • 2 ve 7 olanlar ayın 7. gününde
 • 3 ve 8 olanlar ayın 8. gününde
 • 4 ve 9 olanlar ayın 9. gününde ödemesi yapılıyor.

Engelli Bakım Parası Ne Kadar ?

Engelli bakım parası 2019 yılı itibari ile şuan 1,310 TL ödenmektedir. Ocak ayı öncesinde 1,027 TL ödeniyordu, gelen zamlarla birlikte Engelli Bakım Parası da 1,310 TL olacaktır.

Engelli Bakım Parası Yatan İller Hangisi ? ( Güncel Liste )

Mart ayı itibari ile listemiz güncellenerek sizlere hangi şehirlerin Evde Bakım Parasının yattığı bildirilecektir. Bu listemiz resmî değildir ve gelen haber ve bilgilerle paylaşılmıştır.

Evde Engelli Bakım Maaşı Sorgulama ?

Evde bakım hizmeti verenlerin maaşının yatıp yatmadığını sorgulamak için öncelikle e-devlet üzerinden ”Engelli Evde Bakım Ödeme Bilgisi Sorgulama” ekranına ulaşıp sorgulama yapabilirsiniz. Ayrıca Maaşını Ziraat katılım bankası üzerinden alanların da ”BAKİYE” yazarak SMS ile 4747′ye göndermeleri sonucunda bilgiyi öğrenebilirler.

Serkan ERGÜN

Fukarâ beyinlerin ukalâ fikirlerine itibar etmem.. !

8 Yorum

 1. Çok teşekkür ederim bu bilgi için. Yarın bende bu bilgiyi arıyordum yarın sizin verdiğiniz bilgiler doğrultusunda başvurumu gerçekleştireceğim çıkmama oranı var mı peki ?

  1. Makale içerisinde belirttiğimiz şartlara uygun halde başvuru yapılırsa ve haneye düşen kişi başı geliriniz de normal seviyede ise evet onaylanır.

 2. 1 Engelli yakınıyım ve bakım ücreti alıyordum ama geçen aydan kesildi acaba niye kesildi ne yapmam lazım

  1. Merhabalar,

   Durumunuza üzüldüm Zeynep hanım, makalemizde de belirtmiş olduğumuz gibi eğer haneye kişi başı gelir düzeyi yüksek görünüyorsa muhtemelen o yüzden kesilmiştir. Evde kaç kişi yaşıyorsunuz ve kaç kişi SGK’lı olarak çalışıyor ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.