Sosyal Medya

İnstagram Üzerinden IP Adresi Bulunur Mu?

Bir çok İnstagram kullanıcısının aklındaki sorulardan bir tanesi de İnstagram Üzerinden İP Adresi Bulunur Mu ? Öncelikle İP’im bulunur mu yada birinin İP’sini nasıl bulurum gibi soruların vermiş olduğu endişenin kaynağını anlatıp sonuç olarak da İnstagram Üzerinden İP Adresi Bulunur Mu sorusunun net yanıtını vereceğiz.

İnstagram Kullanıcısının İP’si Bulunur Mu ?

Bu sorunun yanıtını ararken hangi haller içerisinde sordunuz ? Sahte profil oluşturarak birilerini rahatsız mı ettiniz ? Yoksa rahatsız mı edildiniz önemli olan bu noktadaki durumdur. Bireysel olarak instagram ve diğer sosyal ağlar olsun politika gereği kişilerin özel hayatıyla ilgili olduğu için insan hakları komisyonunda yer alan ” Bireysel Hak ve Gizliliğini Koruma ” sorumluluğunu alan şirket bu hükümlülüğü yerine getirmek için kullanıcıların İP’sini gizler ve bulunması da kişisel olarak almak isteyenler için mümkün değildir.

Yalnızca yaşanan bir hak ve özgürlüğünüz ile ilgili yapılan bir saldırıyı yasal yollarla mahkemeye taşırsanız mahkeme yetkilileri saldırı yapan kişi yada kişilerin ip’sini şirketten alabilme hakkı vardır.

İP Tespiti Yapmak Yasak mı ?

Sorumuzun cevabı evet yasak Anayasalar içerisinde vatandaşların bu hakkı koruma altına alınmıştır. Bu kararın dışına çıkılması ve tespit edilmesi durumunda cezai işlem görebileceği mümkündür.

Sonuç ?

Bulunması kişiler tarafından mümkün değildir, yalnızca durum yasal sürece girer de mahkeme isterse İnstagram şirketinden talep etmeleri halinde İP mahkemeye ulaştırılır.

Serkan ERGÜN

Fukarâ beyinlerin ukalâ fikirlerine itibar etmem.. !

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.