GenelSağlık

2019 – 2020 Doğum Parası Ne Kadar Nasıl Alınır ve Ne Zaman Yatar

Sevgili aileler müjdeli haberler arasında birde Aile ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından gelen doğum parası, süt parası olmak üzere daha bir çok yardım ödemeleri mevcuttur. Bu ödemelerden haberdar değilseniz 2019 – 2020 Doğum Parası Ne Kadar, Nasıl Alınır ve Ne Zaman Yatar başlıklı haberimiz sizi sevindirecektir.

Doğum Parasını Kimler Alabilir ?

Doğum parasını her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan, doğum yapan kadın alabilir. Bu hak 15 Mayıs 2015 tarihinden sonra resmi gazetede yayınlanan kanun ile gerçekleşti.

2019-2020 Doğum Parası Ne Kadar ?

Yapılan ödemeler Aile Sosyal Politikalar bakanlığı ve Maliye Bakanlığı’nın ortak düzenlemiş oldukları bedellerle belirlenir, 2015-2016-2017-2018-2019-2020 yılları arasında ödenekler şu şekildedir;

– İlk çocuk için 300 TL doğum yardımı
– İkinci Çocuk için 400 TL doğum yardımı
– Üçüncü Çocuk için 600 TL doğum yardımı yapılmaktadır.

Doğum Parası İçin Nereye Başvurmalısınız ?

Doğum yardımı alabilmek için sizi hastahaneden de yönlendirirler. Oradan alacağınız doğum belgeleri ile Aile Sosyal Politikalar İl Müdürlükleri yada Sosyal Hizmet Merkezleri birimine başvurarak gerekli evrak ve adres bilgilerini iletiyorsunuz. Eşiniz de bu başvuruyu yapabilir, gerekli olan doğum yapan annenin ve bebeğin bilgilerinin olması

Doğum Parası Ne zaman Yatar ?

Doğum parasını PTT aracılığı ile alıyorsunuz, Doğum yardımı almak için başvuru yaptığınız Aile Sosyal Politikalar Müdürlükleri veya Sosyal Hizmetler merkezlerine ilettiğiniz bilgiler arasında iletişim telefon numaranız vardı, telefonunuza gelen SMS sonrası PTT’den doğum yardımını alabilirsiniz. Bu ödeneği yalnızca anne alabilir.

Başka Alabileceğiniz Yardım Ödemeleri ve Diğer Ödemeler Nelerdir ?

SGK ve Bağ-Kur olarak çalışan annelerin bir çok ödeme hakları vardır. Çalışan anneler için doğum öncesi 7. Ayda doktor tarafından rapor verilir. Doğum öncesi ve Doğum sonrası rapor ile SGK’dan ödeme alabilirsiniz.

Süt Parası da 150 TL’dir, Bu yardımdan yararlanmanız için Çalışan yada babanın SGK’lı çalışan olması gerekmektedir. Babanın SGK’lı olarak 15 ay içinde minimum 120 gün prime sahip olması gerekmektedir. Süt parası için herhangi bir başvurusu yoktur, doğum yaptığınız hastahane yetkilileri SGK sistemine giriş yaparak bu hakka tabii edecektir. Sizler de sadece 1 ay olmak üzere Ziraat bankalarına giderek kimliğiniz ile bu yardımı da alabilirsiniz.

Ek olarak aklınıza takılan başka bir soru, öneri varsa yorum kısmından değerlendirebilirsiniz.

Serkan ERGÜN

Fukarâ beyinlerin ukalâ fikirlerine itibar etmem.. !

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. 2017 yılında doğan kızım için bende 300₺ve 150₺ süt parası almıştım. Tabi ki yeterli değil ama ilk bir kç günlük bez parasını karşılar. Yinede devletimiz sağolsun. Amaan sağlıklı olsunlar da gerisi problem değil:) Bilgilendirme için teşekkürler..

    1. Allah analı babalı, sağlıklı ve hayırlı ömürler nasip etsin, sizlere bağışlasın. Benim de kızım var 1.2.16 doğumlu biz de faydalandık. Sağolsun devletimiz eskiye nazaran iyi işler çıkarıyor. Bu güne şükür. Yorum içinde ayrıca teşekkür ederim 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.