Genel

Yüksek Gerilim Hattı Tazminatı Ne Kadar ?

Çevre şehircilik planlaması dışında daha önceden yapılandırılan yüksek gerilim hatları günümüzde tazminata dönüşüyor. Nasıl mı ?

Henüz ilçeler bu kadar gelişmemiş, yüksek binalar yapılmadan önce yüksek gerilim hatlarının geçeceği güzergahta bulunan arsa, ev sahipleri belediyeye giderek can güvenliğinin risk altında olduğunu bildirerek yüksek gerilim hatlarının kaldırılmasını talep etmişler. TEİAŞ ( Türkiye Elektrik İletim A.Ş ) de tazminat vererek 2.5 (iki buçuk) kat hava boşluğunun bedelini ödemiş, O zamanlarda ne kadar bedel ödenmiş, alınmış mı alınmamış mı bunu ben bilmiyorum ama tapunuzu alarak belediyede Çevre Şehircilik Planlamasından sorgulayabilirsiniz.

!!! Yüksek gerilim hattı tazminatı ne kadar ? !!!

Yakın dönemde Yüksek gerilim hatları yer yüzünden kaldırılarak yer altına alındı, bu durum karşısında eski binaların yıkılıp yeni binaların yapıldığı, yüksek gerilim hatlarının geçtiği güzergahta yer alan yapılar tazminat veriyor. Bunun bedelini resmi sorguda öğrenebilirsiniz. Geçtiğimiz günlerde bir vatandaşın  6 katlı bir binasına 47.000 Türk Lirası çıkmış ve bedelini ödemiştir.

Bu durumdan haberdar oluyor musunuz ?
Yüksek gerilim hatlarının geçtiği güzergahta ikamet eden ev sahiplerine herhangi bir bildiri gelmiyor, ta ki yıkılıp yeni bir bina yapılırken bu bedel çıkıp ödenmesi isteniyor.

Şimdi diyeceksiniz ki bu durumda bina yıkılmadığı sürece sıkıntı olmaz ! Hayır mesele öyle değil işte, günün birinde büyük bir şirketin o hisseleri alıp karşınıza gelip burası benim ya bedelini ver yada geriye dönük kira ödemesi yap derse bunun sonucu iyi olmaz.

Son olarak söyleyeceğim husus şudur; Tapunuzu alarak Belediyeniz de Çevre Şehircilik Planlaması biriminde sorgulayabilirsiniz. Oraya gidip benim TEİAŞ‘a borcum var mı derseniz çıkar ve sizde bilgilendirilmiş olursunuz.

Etiketler

Serkan ERGÜN

Fukarâ beyinlerin ukalâ fikirlerine itibar etmem.. !

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.