SEOWebmaster

Tek Bir Makale İle Blog Açmak

Son zamanların merak, deneme konusu da olan bazen başarısızlıkla bazen de başarıyla sonuçlanan tek makale ile yayın yapan bloglar hakkında edindiğim bilgi ve tecrübelerden esinlenerek sizlerle paylaşımda bulunacağım.

Kazanmak isteyenler aslında doğru yönde mantık ilerlettiklerini söyleyebilirim, tek kategorili bir blog ile yola çıkmanın kolaylıklarını da söyleyelim ki kazanç hırsı olanları da teşvik edelim.

Bir çok örnek var ki içlerinde en çok kazandıran ve çokça aranan kategoriler de  Sağlık, Oyun, Teknoloji ağırlıklı olduğunu biliyoruz.

Sağlık Kategorisinde Bir Alana Yönelmek ?
Bu alan ciddiyet ve hassasiyet taşıdığı için arama potansiyeli yüksek, aynı zamanda kazanç olarak da üst seviyede bir noktada bulunuyor. Örneklerle devam edersek eğer Kanser nedir ? Kanser ile mücadele, Kanser Belirtileri, Kanser Tedavisi, Kanser İlaçları gibi alanları da tek bir makalede barındırdığınız da düşünsenize hem faydalı bilgi aktaracak hemde kazanç elde etmiş olacaksınız. Hatta size bir öneride de bulunabilirim, Onkoloji polikliniğinde bir profesör ile röportaj yaparak tüm detayları elde edebilirsiniz.

Oyun Kategorisinde Bir Alana Yönelmek ?
Oyun sektörüyle pek aram olmasa da, sabırsız bir kitlenin olduğunu biliyorum. Yani aklınızda eğer 5.000-10.000 kelimelik bir makale oluşturup kazanç elde etmek isterseniz şayet negatif yönlerini de göz önünde bulundurmanız gerek diye düşünüyorum. Negatif yönleri şunlar; Ziyaretçiler sabırsız olduğu için pek baştan sona okuyacaklarını sanmıyorum, bu alana çokça yatırım yapıp kazanç elde etmek isteyenler olmuş mudur ? Elbet de oldu ki örnekleri de mevcut ama zorlu bir kitle ile karşı karşıyasınız.

Teknoloji Kategorisinde Bir Alana Yönelmek ?
Çağımızın gelişen teknolojisi ile ilgilenmeyen, kullanmayan pek kalmadı. Yine bunu da örneklendirirsek eğer ki ben kendimce yorumluyorum bunu siz farklı alanlarda da düşünebilirsiniz. Örneğin; Apple şirketi büyük bir teknoloji devi, çıkardığı teknolojileri yine bir alana sığdırıp gerekli bilgileri aktarabilirsiniz. Sorunları, güncellemeleri, bilgilere de yer vererek iyi bir blog oluşturabilirsiniz.

Gelelim SEO ( Arama motoru optimizasyonu ) stratejisine..! 

İç SEO: Yapacağınız kurulumla birlikte önemli olan URL yapısı, Kategori, Sayfalama ve İndex yapısını doğru olarak yapmaktır.
Benim önerim; Siteadresi.com/Kategori/ neden içerik değil ? tek sayfa ama bir çok anahtar kelimeye hitap ettiği için kategorisiyle daha yatkın bir biçim alır. Ama anahtar kelime indexi olursa, diğer arama terimlerinde güçlü duruşunuz olmayabilir.
Kategori tek olduğundan sorun yok, sayfalama olarak de kastım İletişim, hakkımızda, künye, site haritası, kullanıcı politikası v.s gibi alanları özelleştirmektir.

Dış SEO; Bu konuda aceleci davranmamanızı dikkatle söylüyorum, zaten tek makale ve tek sayfa olduğu için baskılı halde olmamamız gerekiyor. Domain yaşından çok içeriğin arama motorlarında oturmasını beklemeyi tercih etmeliyiz. Daha sonra SEO uzmanından destek alarak yükseliş sağlayabilirsiniz. Ben SEO uzmanı değilim ama okumayı, bilgi edinmeyi, tecrübe kazanmayı seven biriyim. Bu yüzden olsa gerek SEO alanın da başarı gösterebiliyorum.
Önerim; Kategorinizin alanlarına hitap eden kaliteli, page authority, domain authority, alexa, içerik, ziyaretçi, popüler sitelerden tanıtım almanızı tavsiye ederim. Sosyal medya’yı aktif kullanarak reklam vermeyi, Adwords reklamları ile desteklemeyi de unutmayın. Çok fazla kasmayın yok bu forum tanıtımıymış, yok bucimlemeymiş, yok bu dizinmiş, yok bu profil backlinkmiş, yok bu oymuş bu buymuş diyerek karanlık bir yola sokmayın sitenizi..

İşte söyleyeceklerim bu kadar şimdilik, strateji belli kafanızda oluşturduğunuz bir alana yönelerek kazanç elde edebilirsiniz.

Serkan ERGÜN

Fukarâ beyinlerin ukalâ fikirlerine itibar etmem.. !

2 Yorum

  1. Yıllardır hep bunu söylemişimdir forumlarda ama kimse oralı olmuyordu. Şimdi herkes tek kategoriye geçmiş durumda

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.