BloggerWordpress

SEO İçin WordPress Mi, Blogger Mi ?

Bir çok kişinin kafasını karıştıran soruya kendimce cevap vereceğim, Gördüğüm kadarı ile SEO alanında bazen tartışma konusu dahi olan WordPress mi yoksa Blogger alt yapısını mı kullanmalıyım sorusuna cevap arayanlara özel bir yazı hazırlamak istedim.

WordPress alt yapısından başlayalım..!
Wordpress (CMS) yani içerik yönetim sistemidir. WordPress’in kendisi ücretsizdir ama gerekli imkanlar ücretlidir. Bu ücretli araçlar arasında Hosting, Özel Lisanslı Temalar, Ücretli eklentiler yer alıyor. Google’ın önerdiği tüm seçenekleri SEO eklentileri ile gerçekleştirebiliyorsunuz, kolay içerik yöntemi ve paylaştığınız içeriği tek bir eklenti ile tüm sosyal ağlarda paylaşma imkanına sahip oluyorsunuz. Ayrıca dünyada milyonlarca sitenin %30’u WordPress alt yapısını kullanıyor. Diğerleri Php, Asp, Smf, Mybb, Vbulletin, Blogger ve daha onlarca alt yapıyla yayın yapıyorlar.

Peki Blogger Alt Yapısı ne alemde ?
Blogger alt yapısı ile yıllarca sadece domain (Alanadı) ücreti vererek blog sahibi oluyorsunuz. Blogger 1 defa kurulumuyla uzun yıllar yayın yapmanıza olanak tanır. Kurulumu çok basittir ama Domain ile Blogger bağlantısı, tema entegresi, reklam yerleşimi uzmanlık gerektirir. Bu kurulumların öğrenim videoları var youtube da bunlardan yardım alabilirsiniz.

Alt yapıları geçtiğimize göre biraz da SEO açısından hangisi daha iyi sonuç verir ona bakalım.

Bana göre WordPress yada Blogger fark etmez ki belirleyeceğiniz strateji önemlidir. Ama birazcık WordPressten yana olduğumu belirtmek isterim. WordPress güzel olanaklar tanır. Özel İp, Onlarca işinizi kolaylaştıran özel eklentiler, Seo eklentileri, site hızlandırma eklentileri yani aklınıza gelebilecek bir çok imkan var. Örneğin; Yoast SEO eklentisi bu eklenti sayesinde içerik yazımı sırasında size uyarılar sunar. Google’ın istediği bir içerik düzenlemenizde yardımcı olur. Nasıl mı ? Başlık, Açıklama, İçerik kelime potansiyeli, Etiket (tag) gibi oluşumlarda uyarı ışıkları ile sizlere kolaylıklar sunuyor. Bu Blogger da maalesef mevcut değil.

Her iki alt yapıyı kullanan kişiler bilirler ki WordPress ayrıcalıktır. Bu konu yorumlara, eleştirilere ve önerilere açıktır. Dileyen istediğini yazabilir. Hodri meydan 🙂

Etiketler

Serkan ERGÜN

Fukarâ beyinlerin ukalâ fikirlerine itibar etmem.. !

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.